FRIDAY, January 26th

12:00PM (87 Min) – Drama Block #1

House of the Lonesome Human Beings (Zheng ‘Nathan’ Nie)

[ggu:m] (Gilwoo Lee)

Han (Earl T. Kim)

The Perfect Nothing (Edward Shieh

Madness (Tae Jung Choi)

Akashi (Mayumi Yoshida)

Meeting Mommy (Tricia Lee) 

1:50PM (96 min) – Documentary

NGUYENing – The Lee Nguyen Story (Alfonso Bui)

Grandma’s Room (Suyeon Choi)

Born Chinese (Lawrence Absalon)

Hand-cut (Griffin Hammond)

Basha Man (Daniel Chein)

Call Me Mrs. Chan (Carman Lo)

3:45PM (99 min) – Drama Block #2

See You Aurora (Shane Whitaker)

Lost Dogs (Cullan Bruce)

Anh Hung (Lelinh Du)

Cocon (Lawrence Lee Kalkman)

Escape (Xibei Hu)

Home Within (Joanna Lee)

The Second Province (Zorinah Juan)

5:30PM – 7:30PM – RED CARPET

7:30PM (92 min) – Opening Night Showcase

Fractured (Arnold Chun)

Chinese Santa Claus (Woody Fu)

Woke (Leland Frankel)

Seven to Seven (Andrew Primavera)

Lucy Dies (Ian MacDonald)

A Grain of White Rice in the Endless Yellow Sun (Jeff Fong)

Monday (Dinh Thai)

9:30PM (54 min) – Horror/Thriller Block

DOLL (Tony Yang)

Don’t Click (G-Hey Kim)

The Pipes (Alexander J. Koo)

The Anniversary (Art Chudabala)

Heartseeker (Brett Kodama)

 

SATURDAY, January 27th

11:00AM (75 Min) – Animation/Music Video Block

(I Wanna Meet) Bill Nye – Jon Yoon (Amanda Drewniak)

Papers (Tao Hu)

Glorious Victory (Will Kim)

Hot Chocolate (Kim Nguyen)

Ride a Wave – Tommy Homonym (George Wada)

Stars (Han Zhang)

Outside (Mengna Lei)

Mother’s Touch (Jane Yeon & Audris Park)

Luscious (Xuecheng Xu)

Smile – Jordan Glickman (Jordan Glickman)

Kai (Eiris Lu) – Ximena

SOS (Denver Jackson)

How We Break – Pretty Dudes (Chance Calloway & Gerry Maravilla)

Karma (Zhaoyu Zhou)

Empty View (Ali Zare Ghanatnowi)

12:30PM (85 min) – Fantasy/Sci-Fi Block

Land of Behemoths (Fred Grant)

Seppuku (Daryn Wakasa)

Visage (Jackson Tobiska)

ZACKMAN (Jack Tong)

The Black Cat (Bhargav Saikia)

A Crimson Man (Mike Pappa)

2:15PM (81 min) – LGBTQ Block 

Boxing Day (Richard Haywood)

Bicultural (Rachel Leyco)

Caught Gay- Handed (Chance Calloway)

Cocoon (Mei Liying)

Lisa (Shufan Zhang)

4:10PM (56 Min) – Comedy Block

The Final Delivery (Jesse Gi)

The Loving Dead (Chris Cacciopoli)

Asian Man, White Woman (Woody Fu & Eric Phillips-Horst)

The Hahns (Julio Salcedo & Sun Hong)

Chollywood (Simon J. Young)

5:30PM (66 Min) – Action/Adventure Block

88’Seoul (Sean Seongho Heo)

The Forerunner (Tatiana Samano)

Brad Lee (Hao Wang)

Nothing is Sacred (Peter Jang)

7:00PM (65 Min) – Closing Night Showcase

Death Note – The Origin Story (Nik Shaw)

I Am Not the Devil (Samuel Smith)

The Still Life (Yun Xie)

Fractured (Maritte Go)

Ingenue-ish (John Stamos)

9:30PM – 11:30PM AFTER PARTY8:30PM – 9:30PM – AWARDS

Share This